Skip to content

38 Camden AveTrenton, NJ 08610

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block2486
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
28%
Improvement Value:$113,900
72%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+6.7%
2024$5,225+1.2%
2023$5,162-11.2%
2022$5,811+3.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-014143-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 6336, Page 538Recorded8/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 6011, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1920