Skip to content

1817 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 13, 2009

Property Information

Block2485
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
37%
Improvement Value:$102,100
63%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+6.7%
2024$5,371+1.2%
2023$5,306+4.1%
2022$5,094+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 6027, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1920