Skip to content

216 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block2490
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
36%
Improvement Value:$96,300
64%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+6.7%
2024$4,951+1.2%
2023$4,891+4.1%
2022$4,696+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,900

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6259, Page 1319Recorded8/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930