Skip to content

1838 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$132,500
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block2490
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
37%
Improvement Value:$105,200
63%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,857+6.7%
2024$5,490+1.2%
2023$5,423+4.1%
2022$5,207+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,500
DeedBook 4329, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 2158, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1925