Skip to content

202 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$190,400
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block2490
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
30%
Improvement Value:$128,100
70%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,449+6.7%
2024$6,044+1.2%
2023$5,971+8.9%
2022$5,483+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$190,400

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 6407, Page 1877Recorded7/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1925