Skip to content

136 Tantum DrTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block2570
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
37%
Improvement Value:$117,300
63%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+6.7%
2024$6,180+1.2%
2023$6,105+4.1%
2022$5,862+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$179,500

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6182, Page 50Recorded11/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$216,000
DeedBook 5487, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 3803, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1920