Skip to content

45 Locust Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1922

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block2524
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
29%
Improvement Value:$151,400
71%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,485+6.7%
2024$7,016+1.2%
2023$6,931+4.1%
2022$6,654+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 6318, Page 916Recorded2/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4433, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1922