Skip to content

276 White Horse AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block2491
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,087
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
23%
Improvement Value:$179,500
77%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,236+6.7%
2024$7,719+1.2%
2023$7,626+4.1%
2022$7,322+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,087DeedBook 6343, Page 725Recorded10/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook 5629, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1953