Skip to content

332 Colonial AveTrenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 1999

Property Information

Block2491
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
30%
Improvement Value:$140,800
70%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+6.7%
2024$6,609+1.2%
2023$6,529+4.1%
2022$6,269+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962