Skip to content

338 Colonial Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1933

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block2491
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
30%
Improvement Value:$130,000
70%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,551+6.7%
2024$6,140+1.2%
2023$6,066+4.1%
2022$5,824+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 6018, Page 788

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5385, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1933