Skip to content

716 White Horse AveTrenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Sep 21, 1987

Property Information

Block2501
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
28%
Improvement Value:$150,700
72%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.7%
2024$6,890+1.2%
2023$6,807+4.1%
2022$6,535+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$101,000
DeedBook 2415, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1958