Skip to content

826 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block2503
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
40%
Improvement Value:$92,100
60%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,378+6.7%
2024$5,040+1.2%
2023$4,979+4.1%
2022$4,781+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 6176, Page 1305Recorded8/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942