Skip to content

6 Finley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block2503
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
39%
Improvement Value:$96,700
61%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,568+6.7%
2024$5,219+1.2%
2023$5,156+4.1%
2022$4,950+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 6137, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1946