Skip to content

60 Finley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2009

Property Information

Block2503
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage939
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
39%
Improvement Value:$98,000
61%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+6.7%
2024$5,344+1.2%
2023$5,280+4.1%
2022$5,069+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 3391, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1954