Skip to content

3200 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block2524
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,100
29%
Improvement Value:$616,900
71%
Total Assessment$872,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,729+6.7%
2024$28,802+15.6%
2023$24,920+4.1%
2022$23,927+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

Property Built

Built

Year Built: 2000