Skip to content

2595 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 25, 2000

Property Information

Block1786
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
38%
Improvement Value:$358,200
62%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,425+6.7%
2024$19,144+1.2%
2023$18,912+1.9%
2022$18,565+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 3770, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1975