Skip to content

87 Locust Ave WestTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block2524
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
34%
Improvement Value:$119,200
66%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+6.7%
2024$5,952+1.2%
2023$5,880+4.1%
2022$5,646+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 6339, Page 125Recorded8/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$236,822
DeedBook 5653, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3515, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1930