Skip to content

2032 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2014

Property Information

Block2530
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
34%
Improvement Value:$126,600
66%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+6.7%
2024$6,315+1.2%
2023$6,239+4.1%
2022$5,990+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930