Skip to content

2022 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2017

Property Information

Block2530
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
29%
Improvement Value:$161,700
71%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+6.7%
2024$7,524+1.2%
2023$7,433+4.1%
2022$7,137+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900