Skip to content

1932 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 2, 1983

Property Information

Block2530
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,682
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
23%
Improvement Value:$216,300
77%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+6.7%
2024$9,318+1.2%
2023$9,205+4.1%
2022$8,838+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2237, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1920