Skip to content

1981 Kinter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Date
Nov 5, 1997

Property Information

Block2531
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
31%
Improvement Value:$125,400
69%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+7.0%
2024$5,791+1.3%
2023$5,718+4.3%
2022$5,480+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950