Skip to content

341 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block2531
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
33%
Improvement Value:$141,700
67%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+6.7%
2024$6,986+42.9%
2023$4,888+4.1%
2022$4,693-23.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,498DeedBook 6444, Page 1444Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 6344, Page 1306Recorded10/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6344, Page 1306

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4767, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2224, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1920