Skip to content

61 Sharps LaTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block2533
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
37%
Improvement Value:$106,600
63%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+6.7%
2024$5,552+1.2%
2023$5,485+4.1%
2022$5,267+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,030DeedBook 6470, Page 1744Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6304, Page 1521Recorded10/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 6143, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1927