Skip to content

29 Benson LaTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block2533
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
30%
Improvement Value:$140,700
70%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+6.7%
2024$6,623+1.2%
2023$6,542+4.1%
2022$6,282+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955