Skip to content

19 Benson La

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block2533
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
35%
Improvement Value:$113,100
65%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089+6.7%
2024$5,708+1.2%
2023$5,638+4.1%
2022$5,414+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 6274, Page 1488Recorded1/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955