Skip to content

762 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block2537
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
38%
Improvement Value:$104,800
62%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+6.7%
2024$5,566+1.2%
2023$5,498+4.1%
2022$5,279+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6360, Page 1659Recorded3/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953