Skip to content

793 Wh-Mer Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1880

Last Sale Price
$304,300
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block2538
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
29%
Improvement Value:$192,900
71%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+6.7%
2024$8,968+1.2%
2023$8,859+4.1%
2022$8,506+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$304,300

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 6343, Page 1542Recorded10/6/2018

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 6279, Page 233Recorded3/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3859, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1880