Skip to content

9 Marcia Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2019

Property Information

Block2542
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
36%
Improvement Value:$138,600
64%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,640+6.7%
2024$7,161+1.2%
2023$7,074+4.1%
2022$6,792+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959