Skip to content

43 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block2542
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
26%
Improvement Value:$175,800
74%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+6.7%
2024$7,897+1.2%
2023$7,802+4.1%
2022$7,491+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960