Skip to content

12 Francine Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2009

Property Information

Block2553
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
34%
Improvement Value:$149,800
66%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+6.7%
2024$7,498+1.2%
2023$7,407+4.1%
2022$7,112+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958