Skip to content

421 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block2545
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
32%
Improvement Value:$159,000
68%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+6.9%
2024$7,456+1.3%
2023$7,363+4.3%
2022$7,059+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962