Skip to content

223 Sharps LaneTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block2548
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
24%
Improvement Value:$270,300
76%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+6.7%
2024$11,818+1.2%
2023$11,675+4.1%
2022$11,210+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6084, Page 164

Property Sale

Sale
$405,900
DeedBook 4837, Page 142

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 3652, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1996