Skip to content

247 Sharps LaneTrenton, NJ 08610

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block2548
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
24%
Improvement Value:$276,000
76%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,718+6.7%
2024$11,921+1.2%
2023$11,776+4.1%
2022$11,307+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook 5130, Page 154

Property Sale

Sale
$208,290
DeedBook 2937, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1995