Skip to content

291 Sharps LaneTrenton, NJ 08610

Built 1995

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 2, 2011

Property Information

Block2548
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,173
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
25%
Improvement Value:$264,700
75%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+6.7%
2024$11,594+1.2%
2023$11,453+4.1%
2022$10,997+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6121, Page 512

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4754, Page 263

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3173, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1995