Skip to content

17 Holland TerraceTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 7, 2006

Property Information

Block2549
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
24%
Improvement Value:$263,400
76%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,271+6.7%
2024$11,501+1.2%
2023$11,362+4.1%
2022$10,909+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5442, Page 97

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 4571, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1996