Skip to content

645 Gropp Avenue

Trenton, NJ 08610

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block2549
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
24%
Improvement Value:$263,400
76%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,154+6.7%
2024$11,392+1.2%
2023$11,254+4.1%
2022$10,806+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,160DeedBook 6429, Page 720Recorded2/5/2021

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 3532, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1997