Skip to content

10 Holland TerraceTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block2549
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,209
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
22%
Improvement Value:$290,000
78%
Total Assessment$371,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,099+6.7%
2024$12,277+5.0%
2023$11,688+4.1%
2022$11,222+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,209DeedBook 6495, Page 756Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5675, Page 241

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 3150, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1996