Skip to content

250 Sharps LaneTrenton, NJ 08610

Built 1996

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block2549
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,097
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
24%
Improvement Value:$267,400
76%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,433+6.7%
2024$11,653+1.2%
2023$11,512+4.1%
2022$11,053+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 6206, Page 346Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6206, Page 346

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 4418, Page 293

Property Sale

Sale
$192,114
DeedBook 3138, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1996