Skip to content

44 Goeke Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 3, 2014

Property Information

Block2551
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
35%
Improvement Value:$141,100
65%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,637+6.7%
2024$7,158+1.2%
2023$7,071+4.1%
2022$6,789+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6201, Page 1622Recorded9/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 4603, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3715, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960