Skip to content

24 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2008

Property Information

Block2553
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
39%
Improvement Value:$115,900
61%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+6.7%
2024$6,276+1.2%
2023$6,200+4.1%
2022$5,953+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 2089, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1958