Skip to content

1977 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$251,000
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block2553
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
30%
Improvement Value:$165,300
70%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,370+6.7%
2024$7,845+1.2%
2023$7,750+4.1%
2022$7,441+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,694DeedBook 6260, Page 756Recorded8/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6117, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 2183, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1958