Skip to content

1978 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block2554
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
31%
Improvement Value:$154,100
69%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,908+6.7%
2024$7,412+1.2%
2023$7,322+4.1%
2022$7,030+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6282, Page 570Recorded4/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 4127, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1958