Search
Foreclosures
Tools
Property History
Property Sale
SaleMulti
$600,000
From:
To:
Sq Ft2,139DeedBook 6366, Page 1035Recorded5/9/2019
Also conveyed in this deed
1 parcelProperty Sale
SaleMulti
$520,600
DeedBook 4245, Page 13
Property Built
Built
Year Built: 1971
3750 Broad StTrenton, NJ 08610
Built 1971
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025
Property Information
Block2560
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page286
Building Details
Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage1.85
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$277,800
54%
Improvement Value:$234,000
46%
Total Assessment$511,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,036 | +6.7% |
| 2024 | $16,905 | +1.2% |
| 2023 | $16,700 | +4.1% |
| 2022 | $16,035 | +2.2% |
Property History
Property Sale
SaleMulti
$600,000
From:
To:
Sq Ft2,139DeedBook 6366, Page 1035Recorded5/9/2019
Also conveyed in this deed
1 parcelProperty Sale
SaleMulti
$520,600
DeedBook 4245, Page 13
Property Built
Built
Year Built: 1971