Skip to content

2070 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1920
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block2341
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page245

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
28%
Improvement Value:$98,800
72%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,803+6.7%
2024$4,502+1.2%
2023$4,447-10.9%
2022$4,993+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,047DeedBook 6605, Page 1313Recorded10/21/2025

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4973, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4084, Page 254

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 2293, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1920