Skip to content

118 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block2575
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
24%
Improvement Value:$279,400
76%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,954+6.7%
2024$12,142+1.2%
2023$11,995+4.1%
2022$11,517+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,310DeedBook 6607, Page 1048Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 6011, Page 834

Property Sale

Sale
$456,000
DeedBook 5569, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2619, Page 334