Skip to content

106 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block2575
Lot107
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
33%
Improvement Value:$143,000
67%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,563+6.7%
2024$7,088+5.0%
2023$6,752+4.3%
2022$6,473+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,176DeedBook 6490, Page 1271Recorded6/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960