Skip to content

31 Walnut StTrenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block2575
Lot190
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
48%
Improvement Value:$68,600
52%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,613+6.7%
2024$4,324+1.2%
2023$4,271+4.1%
2022$4,101+9.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft776DeedBook 6390, Page 38Recorded12/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1935