Skip to content

45 Frederick AveTrenton, NJ 08620

Built 1940

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block2599
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
67%
Improvement Value:$36,300
33%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+6.7%
2024$3,633+1.2%
2023$3,589+4.1%
2022$3,446+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 6147, Page 1689

Property Built

Built

Year Built: 1940