Skip to content

7 Tartear Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block2575
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
34%
Improvement Value:$146,300
66%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,774+6.7%
2024$7,286+1.2%
2023$7,198+4.1%
2022$6,911+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 6241, Page 604Recorded2/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4809, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1960