Skip to content

5 Bearbranch Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block2575
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
30%
Improvement Value:$186,000
70%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,427+6.7%
2024$8,836+1.2%
2023$8,729+4.1%
2022$8,381+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6210, Page 977

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 3687, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1960